Haberler

Çebi Eseri Yaptıktan Sonra Çanakkale\'den Ayrılamadım

haberust1
haberust2

KÜLTÜR SANAT 18 Mart 2018 18:00

Çebi Eseri Yaptıktan Sonra Çanakkale\'den Ayrılamadım

A

haberresimalt1
haberresimalt2

Büyükçekmece’deki Çanakkale Şehitleri’ni anma törenine katılan ‘DUR YOLCU” tasarımını inşa eden Trabzon Araklılı Seyran Çebi, duygulu anlar yaşadı.

 

Eserin yapımında büyük uğraşlar verdiğini belirten Çebi, “Eseri yaptıktan sonra Çanakkale’den ayrılamadım” dedi.

 

Çanakkale’nin ve Çanakkale Destanı’nın simgesi olan, Çanakkale’nin geçilemeyeceğini bütün dünyaya ilan eden ‘DUR YOLCU” tasarımını inşa eden Seyran Çebi, Büyükçekmece’deki Çanakkale Şehitleri’ni anma törenine katıldı. Büyükçekmece Belediyesi Dr. Hasan Akgün tarafından plaket verilen Seyran Çebi, Yedek Subay olarak askerliğini yaptığı Çanakkale’de Üst Teğmen Turan Şekip Pınar’ın talebi üzerine 1960 yılından Dur Yolcu figürünün inşa ediyor.

 

Çanakkale’de yaşadığını ve bu program için Çanakakle’den geldiğini ifade eden Çebi, duygulu anlar yaşadı. Dur Yolcu eserini yaptıktan sonra Çanakkale’den kopamadığını anlatan Çebi,   “Aslen Trabzonluyum, davet üzerine geldim. Uğraştım, didindim ve o bu eseri meydana çıkardık. Ancak bu eseri yaptıktan sonra oradan ayrılamadım” diye konuştu.

 

Düşüncenin kendisine değil komutanı Üsteğmen Turan Şekip Pınar’a ait olduğunu belirten Çebi, komutanın yapabilir misiniz isteği üzerine kendisine görev verdiğini söyledi. Komutanın yaşadığını ve bu programa da davet ettiğini belirten Çebi, hastalığı nedeni ile katılamadığını söyledi.

 

haberyazialt1
haberyazialt2

Bu Habere Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.