Haberler

Araklı\'da Herkesin Tanıdığı Doktor Yine Farkını Ortaya Koydu

haberust1
haberust2

KÜLTÜR SANAT 26 Eylül 2017 18:00

Araklı\'da Herkesin Tanıdığı Doktor Yine Farkını Ortaya Koydu

A

haberresimalt1
haberresimalt2

Araklıda Yıllardır özel polikinikde hizmet veren aslen Sürmeneli olan Doktor Kemal Küçükali yaklaşık bir yıl önce yazdığı kitapla yöremizde eskiden kullanılan ve unutulmaya yüz tutmuş yaklaşık beş bin kelimeyi bugünkü karşılıklarıyla yazarak bölge kültürüne büyük katkı sağlamıştı.

 

Doktor küçükali yeni yazdığı kitapla ise bölgemizde eskiden yaşanmış gerçek olayları yazarak bölgemiz adına büyük bir kültür hizmetine imza atmış bulunmakta. Yapmış olduğu bu kültür hizmetle ilgili konuştuğumuz doktor kemal Küçükali şunları söyledi:

 

  Bizim köyün insanı ve lisanı adlı birinci kitabımda on yıl süren bir çalışmayla Sürmemenin ve diğer çevre ilçelerde halen kullanılan ve eskiden kullanılmış sözlerden beş bin kadarını derledim.

 

 Bu çalışmayı yaparken yerlisi olduğum ve kırk yıldan beri mesleğimi sürdürdüğüm bu yörede yaşamanın avantajını kullandım. Yöresel söz dağarcığımızdan, çevremden duyduklarımdan ve yazılı kaynaklardan yararlandım. Derlemeye genel Türkçede olmayan veya genel Türkçedekinden farklı anlam taşıyan sözleri aldım, yerel ağızla örnekler verdim.

 

 Örnekleri o sözün kullanıldığı zamanın günlük yaşantısını yansıtacak biçimde seçtim.

 

Derlemeye 1950- 1970’li yılların Sürmene’sinden bahseden bölümü ekleyerek yöremizde kayboluşuna tanık olduğum bir kültürü kayıt altına almaya çalıştım.

 

Bizim köyün İnsanı ve Lısanı adlı kitabımı üniversitelerimizin Türk dili ve edebiyatı bölümlerine gönderdim. Öğretim üyelerinden aldığım güzel cevaplarla mutlu oldum.

 

Madur dagı adlı   ikinci kitabımda bölge insanımızı konu alan hikayeler bulunmakta,Bu hikayelerde yerel  ağıza , yerel  gelenek  ve göreneklerimize, bugün artık kaybolan zanaatlara Karadeniz  insanının dinine olan samimi bağının yanında vaz geçemediği batıl inançlara yer verdim.  Küçük bir kasabada insanların gaz, tuz, şeker, kibrit dışında keten tohumlarından giysi dahil her şeyi kendilerinin ürettikleri kapalı köy ekonomisini anlatmaya çalıştım.

 

Hikayeleri gerçek olaylardan yola çıkıp kurmacayı da işin içine katarak yazdım. On iki hikayeden  ve yüz atmış sayfadan oluşan bu kitapta karadeniz insanının hikayesini karınca kararınca anlatmak istedim.

 

Ayrıca oluşturmuş olduğumuz veb sitesiyle de   kitaplarımıza ulaşmak mümkün dedi

 

Ahmet SUNGUR

haberyazialt1
haberyazialt2

Bu Habere Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.